/Files/images/Стоп булінг.jpg

Булінг (цькування) – тривожна тенденція, особливо для сучасного дитячого середовища.

Це поширена проблема в сучасному українському суспільстві, і найгостріше воно постає в освітньому середовищі, де дитина проводить більшу частку свого повсякденного життя.

Що таке булінг?

Булінг (від англ.tobull— переслідувати)— це агресивна свідома поведінка однієї дитини (або групи) стосовно іншої, що супроводжується регулярним фізичним і психологічним тиском та є гострою проблемою сучасності. Дослідники зазначають, що булінг відрізняється від сварки між дітьми тим, що:

• він супроводжується реальним фізичним чи психологічним насиллям: жертву висміюють, залякують, б’ють, розповсюджують плітки, оприлюднюють особисту інформацію тафото всоціальних мережах;
  • в ситуації завжди беруть участь три сторони:той, хто переслідує, той, кого переслідують, та ті, хто спостерігають;
  • він негативно впливає на всіх учасників, на їхнє фізичне та психічне здоров’я;
  • може виникати спонтанно,коли несподівано для себе дитина опиняється або в ситуації переслідування, або приєднується до переслідувача;
  • він може повторюватися багато разів.

Яким буває булінг?

Цькування може мати різні форми:

• Фізичний булінг(штовхання, підніжки, бійки, стусани, нанесення тілесних ушкоджень).
  • Вербальне цькування (обзивання чиглузування).
  • Булінг стосунків(relational bullying)— явище соціального вигнання— коли дітей ігнорують, недопускають доігор тавечірок, або вони стають жертвами чуток чиінших форм публічного приниження.
  • Кібербулінг (приниження задопомогою Інтернету, мобільних телефонів та інших електронних гаджетів).

Кіберагресори створюють публікації, що принижують гідність жертв, відправляють їм повідомлення з погрозами, викладають фотографії і відео зізнущаннями.

Інтернет додає булінгу таких ознак:

• цілодобове втручання в особисте життя (цькування немає часового чи географічного обмеження); необмеженість аудиторії;
  • блискавичність поширенняі нформації;
  • можливість анонімного переслідування.

Усі форми булінгу— фізичний, вербальний, кібер та стосунків—мають тенденцію виникати одночасно.